Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, tās ietvaros ikvienam mūsu valsts skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Inicatīva „Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.

I semestris

1.a klase apmeklēja Brīvdabas muzeju, nodarbību . Bērni tika iepazīstināti ar vecajām ēkām, ar to kā cilvēki senāk ir dzīvojuši, strādājuši. Tika ieskandināta arī Miķeļdiena ar rotaļām, spēlēm. Bērniem interesants likās vārds  –  stadula, atkārtoja vairākas reizes, skolā atgriežoties stāstīja citu priekšmetu skolotājiem.

2.a klases skolēni, projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, tiešsaistē skatījās M.Brauna muzikālo izrādi “Mauglis”, kā arī pēc izrādes zīmējumos attēloja savas sajūtas.

Arī 2.b klases skolēni tiešsaistē skatījās M.Brauna rokoperu “Mauglis”.

“ Man ļoti patika pantera Bagira. Bija daudz dziesmu un joku, tāpēc es ieteiktu to noskatīties citiem bērniem” (Marta)

“Man ļoti patika visa izrāde, bet vislabāk patika dziesma “Viena asins tev un man” ” (Adele)

“Rokopera “Mauglis” bija krāšņa un iespaidīga. Man ļoti patika tērpi un skatuves noformējums. Man nepatika tīģeris Širhans, jo viņš bija ļauns. Izrādē bija daudz mūzikas un dziesmu” (Amanda K.)

“Man vislabāk patika mūzika. Mani mīļākie varoņi bija pērtiķi, jo viņi bija jautri un kustīgi. Mauglis man patika, jo viņš bija gudrs un drosmīgs. Nepatika tīģeris, jo viņš gribēja apēst Maugli. Izrāde bija aizraujoša.” (Hanna)

Starp Lāčplēša dienu un Latvijas valsts dzimšanas dienu pamatskolas “Rīdze” 7.b klases skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties koncertlekciju “Lāčplēša dienā”.  Koncertlekcijā bagātīgais vēstures faktu materiāls tika papildināts ar populāru latviešu mūzikas autoru Ērika Ešenvalda, Zigmāra Liepiņa, Jāņa Ķirša un latviešu strēlnieku dziesmām Rūtas Dūdumas-Ķirses, Jāņa Ķirša un Daumanta Kalniņa izpildījumā.

Skolēnu atsauksmes:

“Man ļoti patika video, un es uzzināju par to cik Latvijā ir daudz fantastiski dziedātāji un mūziķi. Gan to cik Latvijā ir burvīgas dziesmas un to, ka ir tik daudz veidi kā tās var izpildīt. Man ļoti patika šī koncertlekcija”

“Es uzzināju ka strēlnieki rakstīja dziesmas”

“Manas domas ir, ka Latvija ir kas vairāk par tikai valsti tās ir mājas”

“Es uzzīmēju savas emocijas, kas manī radīja video laikā. Šis video lika justies man lepnai par mūsu valsti, mani pārpildīja daudz dažādas emocijas, es biju lepna par to kad es dzīvoju Latvijā. Un vel es uzzināju pietiekoši daudz informācijas, par kuru agrāk pat nebiju aizdomājusies”

8.a, 8.b, 9.a un 9.b klases projekta ietvaros apmeklēja koncertlfilmu, ko veidojis Melngalvju nams sadarbībā ar grupu “Dagamba” un “Marana Productions” – DAGAMBA feat TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein – starpžanru mūzikas iepazīšana! Video koncerts atklāja un iepazīstināj bērnus un jauniešus ar crossover mūzikas starpžanru, veicināja izpratni par klasiskās mūzikas dažādību, rosināja vēlmi meklēt kontrastus, iesaistīties mākslas radīšanas procesos, izmantojot iepriekš, skolas solā un mūzikas stundās iegūtās zināšanas.

II semestris

1.a klasē ciemojās pasaku grāmatu autore Inese Valtere, kura vadīja interesantu, aizraujošu nodarbību, iepazīstinot bērnus ar pasaku un grāmatas tapšanas procesu (“Pasakas ģimenei”), tika arī rādīts video grāmatas vāka tapšanas process.

2.a klases skolēni šajā mācību pusgadā tikās ar bērnu grāmatu autori Inesi Valteri. Aizraujošā sarunā autore stāstīja, kā top viņas pasakas, kā viņa spēlējas ar valodas elementiem, lai lasītājam literārais darbs būtu interests un aizraujošs. Kopā ar autori skolēni paši sacerēja savu pasaku. Tiem, kuri vēlējās, bija iespēja iegādāties autores sarakstītās grāmatas ar autogrāfu.

Vēl 2.a klases skolēni noskatījās videoizrādi “Plastmasas huligāni”. Izrādes galvenie varoņi aicināja skolēnus domāt par sakoptu vidi un atkritumu vākšanas nozīmi. Pēc izrādes noskatīšanās skolēni veica uzdevumus darba lapās.

2.b klases skolēni programmas ietvaros tiešsaistē skatījās izrādi “Plastmasas huligāni”.

“Man patika tēli. Šī izrāde mācīja, ka nedrīkst mētāt pa pasauli atkritumus, plastmasu un ir jāsaudzē mantas” (Jasmīna)

“Šajā izrādē mūziku taisīja ar trubām nevis ar mūzikas instrumentiem. Man tas patika. Man patika Dusmu kules balss, bet nepatika Klāva murgs par karali” (Teodors)

“Man patika, ka bija tikai trīs aktieri, kas attēloja visas lomas. Vēl man patika mūzika, ko viņi radīja ar trubām. Interesanti bija tas, ka viņi maisiņus locīja trijstūrīšos.” (Grēta Teodora)

“Man nepatika, ka Dusmu kule Klāvu un Intaru komandēja. Es iemācījos, ka ir labi rūpēties par dabu. Man bija interesanti skatīties, kā viņi repo” (Šarlote K.)

“Man ļoti patika šī izrāde. No tās var mācīties, ka vajag lasīt maisiņus, lai būtu tīrāka Latvija. Bija smieklīgi, kad plastmasas maisiņam domāja vārdu.” (Ance)

Pamatskolas “Rīdze” 5.a un 5.b klases skolēni 2022. gada 23. maijā piedzīvoja izzinošu tikšanos teātrī projekta “Skolas soma” ietvaros, noskatoties  DDT  izrādi  “Lidojošais šķīvītis”. Kas to būtu domājis, ka tik daudz neparasta un dīvaina ir plašajā Visumā… Daramaturga K. Krūmiņa izrādē, kopā ar aktrisi S. Adgezalovu un aktieri J. Kroni, mēs devāmies kosmiskā ceļojumā. Bija nedaudz baisi, bet bija arī jautri, īpaši uzzinot kaut ko jaunu par notikumiem Visumā.

Jāsaka gan, ka arī mēs nepalikām kaunā un uz daudziem jautājumiem mācējām sniegt pareizas atbildes, kā arī sniedzām vērtīgas idejas Visuma pētniecībai. Interesanti bija izzināt gan planētas Visumā, gan izprast dzīvības iespējamību kosmosā.

8.a klase projekta ietvaros apmeklēja multimediālu piedzīvojumu “Dzīvās gleznas”